PŘEDNÁŠKA O KRKONOŠÍCH (2. 12. 2010)

PŘEDNÁŠKA O KRKONOŠÍCH (2. 12. 2010)

2.12. k nám do Klubu vozíčkářů na husitskou faru i přes hustě zasněžené cesty zavítal pan ing. Michal Skalka z KRNAPu. Připravil si přednášku věnovanou našemu nejbližšímu a zároveň nejvyššímu pohoří.

Vyprávěli jsme si o všemožném původu slova Krkonoše i bájném Krakonoši, který se v minulosti, narozdíl od novodobějších pohádek, dobrořečení moc netěšil. Při teplém čaji a jablečném závinu jsme se dozvěděli mnoho zajímavého z historie prvního osídlování Krkonoš, o dřině horníků hledajících drahé kovy a způsobu života osadníků a jejich typických příbytcích.

Zajímavé bylo také povídání o členitosti Krkonoš z hlediska přírodovědného. Od ledovce tvarujícího údolí včetně Sněžky, která se díky němu stala jediným Matterhornem v naší republice, přes různé typy hornin, které svým složením dali jinak zaobleným Krkonoším jedinečný ostrý ráz Kozích hřbetů, až po vegetaci, jejíž výskyt se s nadmořskou výškou zásadně mění.

Řeč byla také o faktorech ohrožujících krásu tohoto národního parku. Mezi největší paří, jak už tomu bývá, sám člověk. Zejména početní a nepořádní turisté, bezohlední lyžaři a snowboardisté křižující hory mimo značené sjezdovky, i nájezdy borůvkářů toužících po rychlém výdělku nelibě mění tvář pohoří. O likvidaci původní vegetace se však zapříčiňuje sama příroda, a to jak přemnožená vysoká zvěř, tak i rychle se množící plevelnaté rostliny, které ze svého okolí vytlačují původní druhy.

Autor článku: Dan Šindler